2014-05-27-18.19.57-1024x731
Готвени Вегански Јадења, Салати и Предјадења

Салата со Наут

Едноставна салата збогатена со протеини… Потребни состојки: марула спанаќ домати наут сусам црно семе хималајска сол маслиново масло јаболков оцет Количината на сите состојки е според личен избор. Наутот убаво исплакнете го, потопете го во вода и оставете да отстои преку ноќ. Потоа варете го на тивка температура, во свежа вода, околу 20-30 минути. Исцедете […]

2013-10-18-15.15.23-1024x768
Салати и Предјадења

Ана | Зимска Салата

Потребни состојки: брокула (жива) карфиол (жив) црвена зелка магдонос лимонов сок маслиново масло јаболков оцет зачини по желба (ким, шарен бибер) Количините се по желба. За сите оние што не можат да си замислат да јадат жив карфиол и жива брокула… ставете ги во мултипрактик и изблендирајте ги ситно како ориз, а потоа измешајте ги […]

DSC04651-1024x731
Главни Јадења, Готвени Вегански Јадења, Салати и Предјадења

Ана | Киноа со Цвекло и Морков

Повторно една брза и едноставна рецепта со супер-храната киноа… салата, предјадење или главен оброк, изборот е ваш! Потребни состојки: 100гр киноа (`ртена или варена) 2 чаши цвекло (рендано) 2-3 моркови (рендани) 2-3 лажици масло (маслиново, ленено или кокосово) хималајска сол зачини по желба За оние чиј желудник може да ја поднесе, киноата може да се јаде и […]

leb3-1024x731
Главни Јадења, Готвени Вегански Јадења, Појадок, Салати и Предјадења

Вале | Леб што не се меси (веган, печен)

Овој леб е создаден за (не)домаќинки кои не се по месењето. Припремата е многу едноставна и не одзема многу време. Иако се пече, сепак е одлична алтернатива за лебот што секојдневно го наоѓаме во продавниците, а воедно и не содржи никакви состојки од животинско потекло! Потребни состојки: 1кг брашно (по свој избор) 1 свеж квасец […]

DSC05418-1024x731
Салати и Предјадења

Ана | Прелив за Салата

Наједноставниот прелив за салата, кој трпи измени според личниот вкус, а може да служи и како основа за разни видови преливи збогатени со други состојки и зачини…. Потребни состојки: 1/2 чаша индиски ореви (киснети 4-6 часа) 2 лажици ленено масло 1/2 лажичка хималајска сол 1-2 лукчиња 1/4 лимон (исцеден) орегано (по желба) 1/2 чаша вода […]

DSC05407-1024x731
Главни Јадења, Салати и Предјадења

Ана | Полнети Тиквички

Инспирирана од една фотографија што се врти по нет деновиве, ги искомбинирав состојките што ми се најдоа при рака и … та-дам!! :) Потребни состојки: 1 тиквичка (средна големина) 2 домати 1 краставица 1/2 главица кромид 1 лукче неколку лажици сусам (по желба) неколку лажици ленено семе (по желба) јаболков оцет ленено масло (или маслиново […]

DSC04607-1024x731
Главни Јадења, Појадок, Салати и Предјадења

Ана | Крем Сирење со Песто

Како и за повеќето мои рецепти, така и овој пат не следев ниту еден конкретен рецепт, туку ги прибрав сите потребни информации од неколку места и си реков „мечка страв – мене не!“  и создадов нешто по мој вкус… ;) Потребни состојки за крем сирењето: 1 чаша индиски ореви (киснети 4-6 часа) ½ лажичка пробиотик […]

DSC05105-1024x731
Салати и Предјадења

Ана | Салата со Хељда

Потребни состојки: марула црвена зелка моркови хељда (киснета или `ртена) маслиново масло јаболков оцет хималајска сол Хељдата треба темелно да се измие под млаз вода пред да се употребува. Може да се конзумира откако ќе отстои потопена во вода околу 30 минути, или пак да се `рти 1-2 дена. Процесот на `ртење е едноставен и […]

Главни Јадења, Салати и Предјадења

Тања П | Три Колори

Не секогаш после работа сме расположени да правиме чуда во кујната. Ова е една од наједноставните идеи за брз, вкусен и хранлив три колори ручек! :-) Потребни состојки: 1 зрело авокадо (исецкано на коцки) 10 феноменални сушени домати  1/2 лимон (исцеден) прстофат хималајска сол и црн мелен бибер маслинки Измешајте се заедно, и толку! :-) […]