DSC04994-1024x731
Десерти, Појадок

Шарени Енергетски Плочки

Супериорни во однос на било кои други енергетски плочки кои сум ги пробала до сега (без разлика дали биле домашни или купечки)!   Потребни состојки: ½ чаша ореви ½ чаша бадеми 4 лажици чиа 4 лажици ленено семе (мелено) 3 лажици семки од тиква (покиснати 10 минути) 4 лажици брусница (покиснати 10 минути) 4 лажици […]

2013-10-08-11.22.271-1024x731
Појадок

Ана | Овесни Снегулки со Гоџи, Брусница и Боровинки

Потребни состојки: 3 лажици овесни снегулки 150мл млеко од бадеми 1 лажица сусам 1 лажица гоџи бобинки 1 лажица брусница 1 лажица боровинки 1/2 банана 1 лажичка мед 1 лажичка цимет Потопете ги овесните снегулки во млекото од бадеми и оставете ги да одстојат 15-20 минути. Додајте го сусамот, гоџи бобинките, брусницата, боровинките и бананата, попрскајте […]

DSC05654-1024x731
Десерти, Појадок

Ана | Путер од Кикирики (обичен и чоколаден)

Едноставен домашен путер од кикирики, без адитиви, вештачки бои и мириси. За мали и големи деца! Потребни состојки: 250гр кикирики (непечени, несолени) Кикириките распоредете ги во плех за печење и ставете ги во рерна на 50С степени со подотворена вратичка. Доволно е да ги загреете околу 30-45мин (значи нема потреба да ги печете на висока […]

2013-10-20-13.34.41-2-1024x731
Десерти, Појадок

Ана | Парфе

Еден од наједноставните десерти, со безброј комбинации и мнооогу примамлив изглед! Потребни состојки за кремот: 150гр индиски ореви (киснети 2-4 часа) 2 банани сок од 1 лимон агавин сируп (или друг засладувач по желба) вода (по потреба) Останати состојки по избор: цели, кршени или мелени јатки (бадеми, лешници, ореви) семиња (сончоглед, лен, сусам) свежо овошје […]

leb3-1024x731
Главни Јадења, Готвени Вегански Јадења, Појадок, Салати и Предјадења

Вале | Леб што не се меси (веган, печен)

Овој леб е создаден за (не)домаќинки кои не се по месењето. Припремата е многу едноставна и не одзема многу време. Иако се пече, сепак е одлична алтернатива за лебот што секојдневно го наоѓаме во продавниците, а воедно и не содржи никакви состојки од животинско потекло! Потребни состојки: 1кг брашно (по свој избор) 1 свеж квасец […]

DSC05501-1024x731
Десерти, Појадок

Ана | Овесни Колачиња со Гоџи Бобинки

За моментите кои се претвораат во саати, кога си седите со најдобрата другарка и муабетите до бескрај! :) Потребни состојки: 1/2 чаша лешници (непечени, несолени) 10 урми (потопени во вода да омекнат) 1 чаша овесни снегулки 3 лажици агавин сируп 2 лажици гоџи бобинки (потопени во вода да омекнат) 3 лажици ленено семе (мелено) 3-6 […]

DSC04607-1024x731
Главни Јадења, Појадок, Салати и Предјадења

Ана | Крем Сирење со Песто

Како и за повеќето мои рецепти, така и овој пат не следев ниту еден конкретен рецепт, туку ги прибрав сите потребни информации од неколку места и си реков „мечка страв – мене не!“  и создадов нешто по мој вкус… ;) Потребни состојки за крем сирењето: 1 чаша индиски ореви (киснети 4-6 часа) ½ лажичка пробиотик […]

Десерти, Појадок

Ана | Џем од Јагоди со Чиа

Незнам дали ќе ми поверувате ако ви кажам дека овој џем се прави за само 10 минути, не содржи пола кило шеќер, и има многу подобар вкус од купечкиот… па затоа ве поттикнувам да го направите и да го споделите вашето милење! :) Потребни состојки: 250гр јагоди (свежи или замрзнати) 2 лажици агавин сируп (или […]

Десерти, Појадок

Ана | Мафини со Банана

Оваа рецепта е инспирација и комбинација од две рецепти: едната за живо лепче со банана, а другата за традиционални мафини! :) Потребни состојки: 4 лажици ленено семе (мелено) 10 лажици вода 1 чаша овесни снегулки ½ чаша овесни трици 3 банани 3 лажици мед 1 лажица ванила екстракт 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка цимет […]

Готвени Вегански Јадења, Десерти, Појадок

Ана | Чоко-Банана Пудинг со Киноа

Едноставен појадок или десерт, со многу протеини, малку шеќери и без глутен! Потребни состојки: 4 лажици киноа (`ртена или варена) 2 банани 1/2 чаша млеко од бадеми 1 лажица рогач (или какао) 1 лажичка мед (или агаве сируп) Доколку сакате киноата да ја јадете жива, процесот на `ртење е објаснет тука  и трае отприлика 2 дена. Јас […]