Млеко и Милкшејк

Ана | „Кафе“ со Цимет

Една поздрава варијанта на кафе, со богат вкус и заводлив мирис! Потребни состојки: 0.5 литар млеко од лешници* 1 лажица рогач 1 лажица мескит (изборно) 1 лажица агавин сируп 1 лажичка цимет *Млекото од лешници се прави исто како и млекото од бадеми, со тоа што лешниците може но не мора да се лупат. Млекото […]

Десерти, Млеко и Милкшејк, Појадок

Ана | Крем од Кокос со Чиа и Спирулина – Пудинг или Шејк

За љубителите на кокос, еден рецепт во две различни форми…. Потребни состојки: месо од еден кокос 1 лажица мед 2 лажици чиа 1 лажичка спирулина вода (по потреба) 1 банана (изборно) 4 урми (изборно) За да го подготвите пудингот, ставете ги парчињата кокос во блендер, додадете 1/2 чаша вода и почнете со блендирање. Постепено додавајте […]

30 Дена со Кашести Сокови, Кашести Сокови (Смуди)

30 Дена со Кашести Сокови | Ден 30

Што е 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди)? Дознајте тука…  3 портокали (исцедени) 2 јаболки 1 круша 1 чаша марула неколку ливчиња босилек 1 лажичка спирулина вода (по потреба) * Засладувач по желба (3-4 урми, 1 лажица агаве сируп или 1 лажица мед) * Количините на состојките може да ги менувате според сопствениот вкус * Доколку некоја од […]

30 Дена со Кашести Сокови, Кашести Сокови (Смуди)

30 Дена со Кашести Сокови | Ден 29

Што е 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди)? Дознајте тука…  1 цитрон (исцеден) 2 портокали (исцедени) 1 мандарини (исцедени) 1 банана неколку гранчиња магдонос 1 лажица ленено семе (мелено) вода (по потреба) * Засладувач по желба (3-4 урми, 1 лажица агаве сируп или 1 лажица мед) * Количините на состојките може да ги менувате според сопствениот вкус * […]

30 Дена со Кашести Сокови, Кашести Сокови (Смуди)

30 Дена со Кашести Сокови | Ден 28

Што е 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди)? Дознајте тука…  2 портокали (исцедени) 2 цитрони (исцедени) 1 киви 1 чаша босилек 1 лажичка ѓумбир (свеж рендан или во прав) 1 лажичка пченична трева вода (по потреба) * Засладувач по желба (3-4 урми, 1 лажица агаве сируп или 1 лажица мед) * Количините на состојките може да ги менувате […]

30 Дена со Кашести Сокови, Кашести Сокови (Смуди)

30 Дена со Кашести Сокови | Ден 27

Што е 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди)? Дознајте тука…  1 банана 1 лимон (исцеден) 1 гранче целер 1 чаша спанаќ 1 лажичка ѓумбир (свеж рендан или во прав) 1/2 лажичка хлорела вода (по потреба) * Засладувач по желба (3-4 урми, 1 лажица агаве сируп или 1 лажица мед) * Количините на состојките може да ги менувате според […]

30 Дена со Кашести Сокови, Кашести Сокови (Смуди)

30 Дена со Кашести Сокови | Ден 26

Што е 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди)? Дознајте тука…  4 портокали (исцедени) 1 лимон (исцеден) 2 јаболки 1/2 чаша брусница (киснета половина час) 1 лажица ленено семе (мелено) 1 лажичка мака вода (по потреба) * Засладувач по желба (3-4 урми, 1 лажица агаве сируп или 1 лажица мед) * Количините на состојките може да ги менувате според […]

30 Дена со Кашести Сокови, Кашести Сокови (Смуди)

30 Дена со Кашести Сокови | Ден 25

Што е 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди)? Дознајте тука…  1 чаша ананас 1 круша 1 портокал (исцеден) 1 лимон (исцеден) неколку гранчиња нане 1 чаша киселец 1 лажичка ѓумбир (свеж рендан или во прав) вода (по потреба) * Засладувач по желба (3-4 урми, 1 лажица агаве сируп или 1 лажица мед) * Количините на состојките може да […]

30 Дена со Кашести Сокови, Кашести Сокови (Смуди)

30 Дена со Кашести Сокови | Ден 24

Што е 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди)? Дознајте тука…  1 чаша манго 1 круг ананас 1 цитрон (исцеден) 1 портокал (исцеден) неколку гранчиња магдонос 4-5 главички прокељ 1/2 лажичка хлорела вода (по потреба) * Засладувач по желба (3-4 урми, 1 лажица агаве сируп или 1 лажица мед) * Количините на состојките може да ги менувате според сопствениот […]

30 Дена со Кашести Сокови, Кашести Сокови (Смуди)

30 Дена со Кашести Сокови | Ден 23

Што е 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди)? Дознајте тука…  1 чаша гоџи бобинки (киснети неколку часа) 1 чаша јагоди (смрзнати) 1 чаша боровинки (смрзнати) 3 лажички конопово семе (мелено) 1 лажичка ванила (екстракт) вода (по потреба) * Засладувач по желба (3-4 урми, 1 лажица агаве сируп или 1 лажица мед) * Количините на состојките може да ги […]