AnaAzgour_Kinoa_BrokulaKarfiolCrvenaZelka1-1024x731
Главни Јадења, Готвени Вегански Јадења

Киноа со Салата од Брокула, Карфиол и Црвена Зелка

За сите оние кои не веруваат дека ручек може да се спреми и за само 15 минути…. ;) Потребни состојки: 100гр киноа (`ртена или варена) 1/3 главица брокула 1/3 главица карфиол 1/4 главица црвена зелка маслиново масло јаболков оцет хималајска сол маслинки Доколку сакате киноата да ја јадете жива, процесот на `ртење е објаснет тука и трае […]

2014-05-27-18.19.57-1024x731
Готвени Вегански Јадења, Салати и Предјадења

Салата со Наут

Едноставна салата збогатена со протеини… Потребни состојки: марула спанаќ домати наут сусам црно семе хималајска сол маслиново масло јаболков оцет Количината на сите состојки е според личен избор. Наутот убаво исплакнете го, потопете го во вода и оставете да отстои преку ноќ. Потоа варете го на тивка температура, во свежа вода, околу 20-30 минути. Исцедете […]

фалафел-со-спанаќ
Готвени Вегански Јадења

Антонио | Фалафел со Спанаќ (веган, печен)

Нешто екстра-вкусно од кујната на Антонио… Потребни состојки: 3 чаши варен наут 2 чаши млад спанаќ, исечкан 1 чаша кромид 4 чешниња лук 3 големи лажици ситно исечкан магдонос Сок од половина лимон 2 мали лажици мелен ким 1 мала лажица сув коријандер ½ мала лажица буковец ½ мала лажица црн пипер 1 мала лажица […]

1506740_10152235171021054_2089076883_n
Готвени Вегански Јадења, Десерти

Тања П | Метеорки

Уште еден чоколаден десерт на нашето мени! :) Потребни состојки за основата: 500гр овесни снегулки (мелени, но да не станат брашно, туку да има и мали парченца) 300гр ореви (мелени) 100гр бадеми (мелени) 3 банани 100гр суво грозје 5 лажици какао 2 лажици кокосово масло (растопено) 1 веган ванилин шеќер 1/2 лажичка стевиа (бела) прстофат […]

DSC05633-1024x731
Главни Јадења, Готвени Вегански Јадења

Ана | Компир Манџа со Хељда (веган, варено)

Вкусен високо-нутритивен оброк за целото семејство! Потребни состојки: 4 компири (излупени, исецкани) 2 моркови (излупени, изрендани) 1/2 главица кромид (ситно сецкан) 1/2 чаша хељда (киснета околу 30мин) 1-2 лукчиња (ситно сецкани) 1 чаша спанаќ (исецкан) хималајска сол маслиново масло (по избор) зачини (по избор) Водата во која што била потопена хељдата истурете ја и убаво […]

DSC04651-1024x731
Главни Јадења, Готвени Вегански Јадења, Салати и Предјадења

Ана | Киноа со Цвекло и Морков

Повторно една брза и едноставна рецепта со супер-храната киноа… салата, предјадење или главен оброк, изборот е ваш! Потребни состојки: 100гр киноа (`ртена или варена) 2 чаши цвекло (рендано) 2-3 моркови (рендани) 2-3 лажици масло (маслиново, ленено или кокосово) хималајска сол зачини по желба За оние чиј желудник може да ја поднесе, киноата може да се јаде и […]

DSC04462-1024x731
Главни Јадења

Ана | Вегански Ќофтиња

Минатата година бев поканета да учествувам во рубриката „На софра кај…“ во ТЕА Модерна и ова беше еден од рецептите кои ги припремив за таа прилика :) Потребни состојки: 1/2 чаша ореви (киснети минимум 2 часа) 1/4 чаша семки од тиква (киснети минимум 2 часа) 1/4 чаша ленено семе (мелено) 4 лажици вода 2 лажици лимонов сок 1 […]

2013-11-06-17.30.02-1024x731
Главни Јадења, Готвени Вегански Јадења

Ана | Ориз со Киноа (веган, варен)

Едноставен и брз рецепт, одлично прифатен како кај возрасните така и кај децата! Потребни состојки: 200гр интегрален ориз (потопен во вода преку ноќ) 100гр киноа (потопена во вода околу 30мин) неколку цвета карфиол неколку цвета брокула 1/2 тиквичка (ситно сецкана) 1/2 кромид (ситно сецкан) 1 домат (ситно сецкан) зачини по желба Ставете го оризот да […]

leb3-1024x731
Главни Јадења, Готвени Вегански Јадења, Појадок, Салати и Предјадења

Вале | Леб што не се меси (веган, печен)

Овој леб е создаден за (не)домаќинки кои не се по месењето. Припремата е многу едноставна и не одзема многу време. Иако се пече, сепак е одлична алтернатива за лебот што секојдневно го наоѓаме во продавниците, а воедно и не содржи никакви состојки од животинско потекло! Потребни состојки: 1кг брашно (по свој избор) 1 свеж квасец […]

DSC05407-1024x731
Главни Јадења, Салати и Предјадења

Ана | Полнети Тиквички

Инспирирана од една фотографија што се врти по нет деновиве, ги искомбинирав состојките што ми се најдоа при рака и … та-дам!! :) Потребни состојки: 1 тиквичка (средна големина) 2 домати 1 краставица 1/2 главица кромид 1 лукче неколку лажици сусам (по желба) неколку лажици ленено семе (по желба) јаболков оцет ленено масло (или маслиново […]