DSC04994-1024x731
Десерти, Појадок

Шарени Енергетски Плочки

Супериорни во однос на било кои други енергетски плочки кои сум ги пробала до сега (без разлика дали биле домашни или купечки)!   Потребни состојки: ½ чаша ореви ½ чаша бадеми 4 лажици чиа 4 лажици ленено семе (мелено) 3 лажици семки од тиква (покиснати 10 минути) 4 лажици брусница (покиснати 10 минути) 4 лажици […]

DSC03367-1024x731
Десерти

Чоко-Лешничиња

Уште еден чоколаден десерт за кој што морав да се тепам со моите деца кој да го лапне последното! Потребни состојки: 3 лажици какао 3 лажици кокосово масло 5 лажици агавин сируп 2 лажички ванила 2 лажички цимет прстофат хималајска сол 5 лажици лешници (мелени) 5 лажици лешници (цели или кршени) Ставете ги сите состојки, […]

DSC05683-1024x731
Белешки, Десерти

Среќен 2. Роденден | Ред Велвет – Карамел Торта

„Сурово и вкусно“ го слави својот 2. роденден!!! :) Уште една возбудлива година помината во (не)готвење, фотографирање, блогирање и дружење со илјадници луѓе! Да, да, илјадници – или попрецизно над 51,200 единствени посетители на блогот и над 7,470 фанови на ФБ страната – 3 пати повеќе од минатата година! :) Не можам ни да ја […]

bombici-so-nutela-zivi-1024x731
Десерти

Вале | Бомбици со Нутела

Бомбици на едно повисоко ниво… полнети со нутела! Е како да не ги пробаш?! :) Потребни состојки за нутелата: лешници околу 100 гр. сурово какао, по вкус мед, по вкус малку вода Потребни состојки за „тестото“: 250 гр. ореви 225 гр. урми (киснети и лупени) ПОДГОТОВКА: За нутелата: Лешниците се мелат  во процесот додека да […]

1506740_10152235171021054_2089076883_n
Готвени Вегански Јадења, Десерти

Тања П | Метеорки

Уште еден чоколаден десерт на нашето мени! :) Потребни состојки за основата: 500гр овесни снегулки (мелени, но да не станат брашно, туку да има и мали парченца) 300гр ореви (мелени) 100гр бадеми (мелени) 3 банани 100гр суво грозје 5 лажици какао 2 лажици кокосово масло (растопено) 1 веган ванилин шеќер 1/2 лажичка стевиа (бела) прстофат […]

2014-02-21-16.45.22-1024x731
Десерти

Ана | Тортички со Чоко-Банана Фил

Инспирирани од тортичките со двојно чоколадо, а во потрага по некој нов вкус… уште еден чоколаден хит! Потребни состојки за основата: 250гр бадеми (живи) 16 урми Потребни состојки за филот: 50гр индиски ореви (потопени во вода 3-6 часа) 2 лажици агавин сируп 1 лажица рогач (или какао) 1 банана 2 лажици кокосово масло (растопено) вода […]

DSC05654-1024x731
Десерти, Појадок

Ана | Путер од Кикирики (обичен и чоколаден)

Едноставен домашен путер од кикирики, без адитиви, вештачки бои и мириси. За мали и големи деца! Потребни состојки: 250гр кикирики (непечени, несолени) Кикириките распоредете ги во плех за печење и ставете ги во рерна на 50С степени со подотворена вратичка. Доволно е да ги загреете околу 30-45мин (значи нема потреба да ги печете на висока […]

DSC05616-1024x731
Десерти

Ана | Баунти Колачиња

За сите љубители на кокос, но и за оние што не сакаат кокос во никаква друга форма освен во купечките баунти чоколатца! :) Потребни состојки: 250гр бадеми 13 урми (потопени во вода и излупени) 100гр индиски ореви (некиснети) 50гр кокосово брашно 3 лажици кокосово масло 2 лажици агавин сируп наросено со какао За основата најпрво […]

2013-12-10-14.23.57-1024x731
Десерти

Ана | Шарени Бомбици

Ме пофалија дека ептен добро сум тркалала бомбици :) и да ви кажам си држи вода она: повторувањето е мајка на знаењето! Затоа почнете со вежбање уште денес, за да бидете усовршени кога ќе ви се најават гости! :))) Потребни состојки: 250гр бадеми (непечени, несолени) 10 урми (потопени во млака вода 15мин да омекнат, и потоа […]

2013-10-20-13.34.41-2-1024x731
Десерти, Појадок

Ана | Парфе

Еден од наједноставните десерти, со безброј комбинации и мнооогу примамлив изглед! Потребни состојки за кремот: 150гр индиски ореви (киснети 2-4 часа) 2 банани сок од 1 лимон агавин сируп (или друг засладувач по желба) вода (по потреба) Останати состојки по избор: цели, кршени или мелени јатки (бадеми, лешници, ореви) семиња (сончоглед, лен, сусам) свежо овошје […]