DSC04994-1024x731
Десерти, Појадок

Шарени Енергетски Плочки

Супериорни во однос на било кои други енергетски плочки кои сум ги пробала до сега (без разлика дали биле домашни или купечки)!   Потребни состојки: ½ чаша ореви ½ чаша бадеми 4 лажици чиа 4 лажици ленено семе (мелено) 3 лажици семки од тиква (покиснати 10 минути) 4 лажици брусница (покиснати 10 минути) 4 лажици […]

AnaAzgour_Kinoa_BrokulaKarfiolCrvenaZelka1-1024x731
Главни Јадења, Готвени Вегански Јадења

Киноа со Салата од Брокула, Карфиол и Црвена Зелка

За сите оние кои не веруваат дека ручек може да се спреми и за само 15 минути…. ;) Потребни состојки: 100гр киноа (`ртена или варена) 1/3 главица брокула 1/3 главица карфиол 1/4 главица црвена зелка маслиново масло јаболков оцет хималајска сол маслинки Доколку сакате киноата да ја јадете жива, процесот на `ртење е објаснет тука и трае […]

DSC03367-1024x731
Десерти

Чоко-Лешничиња

Уште еден чоколаден десерт за кој што морав да се тепам со моите деца кој да го лапне последното! Потребни состојки: 3 лажици какао 3 лажици кокосово масло 5 лажици агавин сируп 2 лажички ванила 2 лажички цимет прстофат хималајска сол 5 лажици лешници (мелени) 5 лажици лешници (цели или кршени) Ставете ги сите состојки, […]

2014-05-27-18.19.57-1024x731
Готвени Вегански Јадења, Салати и Предјадења

Салата со Наут

Едноставна салата збогатена со протеини… Потребни состојки: марула спанаќ домати наут сусам црно семе хималајска сол маслиново масло јаболков оцет Количината на сите состојки е според личен избор. Наутот убаво исплакнете го, потопете го во вода и оставете да отстои преку ноќ. Потоа варете го на тивка температура, во свежа вода, околу 20-30 минути. Исцедете […]

DSC05683-1024x731
Белешки, Десерти

Среќен 2. Роденден | Ред Велвет – Карамел Торта

„Сурово и вкусно“ го слави својот 2. роденден!!! :) Уште една возбудлива година помината во (не)готвење, фотографирање, блогирање и дружење со илјадници луѓе! Да, да, илјадници – или попрецизно над 51,200 единствени посетители на блогот и над 7,470 фанови на ФБ страната – 3 пати повеќе од минатата година! :) Не можам ни да ја […]

bombici-so-nutela-zivi-1024x731
Десерти

Вале | Бомбици со Нутела

Бомбици на едно повисоко ниво… полнети со нутела! Е како да не ги пробаш?! :) Потребни состојки за нутелата: лешници околу 100 гр. сурово какао, по вкус мед, по вкус малку вода Потребни состојки за „тестото“: 250 гр. ореви 225 гр. урми (киснети и лупени) ПОДГОТОВКА: За нутелата: Лешниците се мелат  во процесот додека да […]

фалафел-со-спанаќ
Готвени Вегански Јадења

Антонио | Фалафел со Спанаќ (веган, печен)

Нешто екстра-вкусно од кујната на Антонио… Потребни состојки: 3 чаши варен наут 2 чаши млад спанаќ, исечкан 1 чаша кромид 4 чешниња лук 3 големи лажици ситно исечкан магдонос Сок од половина лимон 2 мали лажици мелен ким 1 мала лажица сув коријандер ½ мала лажица буковец ½ мала лажица црн пипер 1 мала лажица […]

1506740_10152235171021054_2089076883_n
Готвени Вегански Јадења, Десерти

Тања П | Метеорки

Уште еден чоколаден десерт на нашето мени! :) Потребни состојки за основата: 500гр овесни снегулки (мелени, но да не станат брашно, туку да има и мали парченца) 300гр ореви (мелени) 100гр бадеми (мелени) 3 банани 100гр суво грозје 5 лажици какао 2 лажици кокосово масло (растопено) 1 веган ванилин шеќер 1/2 лажичка стевиа (бела) прстофат […]

2014-02-21-16.45.22-1024x731
Десерти

Ана | Тортички со Чоко-Банана Фил

Инспирирани од тортичките со двојно чоколадо, а во потрага по некој нов вкус… уште еден чоколаден хит! Потребни состојки за основата: 250гр бадеми (живи) 16 урми Потребни состојки за филот: 50гр индиски ореви (потопени во вода 3-6 часа) 2 лажици агавин сируп 1 лажица рогач (или какао) 1 банана 2 лажици кокосово масло (растопено) вода […]

2013-10-18-15.15.23-1024x768
Салати и Предјадења

Ана | Зимска Салата

Потребни состојки: брокула (жива) карфиол (жив) црвена зелка магдонос лимонов сок маслиново масло јаболков оцет зачини по желба (ким, шарен бибер) Количините се по желба. За сите оние што не можат да си замислат да јадат жив карфиол и жива брокула… ставете ги во мултипрактик и изблендирајте ги ситно како ориз, а потоа измешајте ги […]