???????????????????????????????
Белешки

Започнете ја новата година со НОВИ ПОЗДРАВИ НАВИКИ

Пред две години јас и мојата дружина организиравме еден онлајн предизвик за детоксикација: 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди), кој што беше одлично прифатен од дотогашните следбеници на „Сурово и вкусно“, а воедно беше и причина за многу нови луѓе да започнат една нова навика, за која и ден денес ми се заблагодаруваат! :) Предизвикот […]

2014-12-20-12.14.29-731x1024
Белешки

Рефлектирање на 2014

Декември – време за рефлектирање на годината која изминува и поставување на нови цели за годината која доаѓа. Деновиве на неколку наврати се фаќам себеси како ги анализирам изминатите 12 месеци, сите убавини и предизвици кои ми се случија, и како тие влијаеа врз моето секојдневие. И сфаќам дека најголемиот дел од убавите нешта беа поврзани […]

DSC05683-1024x731
Белешки, Десерти

Среќен 2. Роденден | Ред Велвет – Карамел Торта

„Сурово и вкусно“ го слави својот 2. роденден!!! :) Уште една возбудлива година помината во (не)готвење, фотографирање, блогирање и дружење со илјадници луѓе! Да, да, илјадници – или попрецизно над 51,200 единствени посетители на блогот и над 7,470 фанови на ФБ страната – 3 пати повеќе од минатата година! :) Не можам ни да ја […]

1383440_633701903351819_786733598_n
Белешки, Веган Викенд

ХУМАНИТАРЕН Веган Викенд | МЕНИ

Минатиот викенд се одржа хуманитарниот настан „Со здрава храна за здрава Дана“, организиран како дружба со мојата банда блогери и пријатели – љубители на жива и веганска храна – и Здружението на граѓани „Родители и деца“. За повеќе информации кликнете ТУКА. Веселата дружина од Сурово & вкусно, Ајде да јадеме, Raw food Mk, Кети, Вале, Тања, Марија ППГ, Марија ЈВ и Здружението на граѓани РОДИТЕЛИ И ДЕЦА- […]

Хуманитарен-настан-731x1024
Белешки, Веган Викенд

ХУМАНИТАРЕН Веган Викенд | 22 Февруари 2014

Овој викенд воопшто нема да биде како изминатите… ќе биде многу ПОУБАВ, ќе биде исполнет со ВИСТИНСКИ бои, вкусови и мириси, ќе биде полн со ПОЗИТИВНА ЕНЕРГИЈА, смеа и музика… или со еден збор, ќе биде ЖИВ! И ќе биде посветен на една пријателка, жена и мајка…. Оваа покана важи за сите оние кои се […]

2013-10-19-15.50.53_VegeFest-1024x495
Белешки, Дружење

СКОПЈЕ ВЕГЕФЕСТ 2013

ВЕГЕФЕСТ е единствениот фестивал за промоција на веганска храна во земјава. Годинава се одржа на 19-20 Октомври во Ла Кања во чаршија. Се надевавме на преубав сончев викенд, и тоа и го добивме! Поканата беше отворена за сите, а присуството особено беше „задолжително“ за оние кои што: Не пробале храна исклучително од растително потекло (и […]

1383440_633701903351819_786733598_n
Белешки

Мај, 2013: Падови и издигнувања

Кој вика дека преминот кон сурова храна и истрајноста во ваквата исхрана се лесни, да знаете дека лаже! И ако јас самата во некој претходен текст сум напишала такво нешто, или не сум сакала да си признаам на себеси (а со тоа и на другите) или до тој момент сеуште не сум имала доживеано некој […]

ана
Белешки, Медиуми

За (не)готвењето и блогирањето… Интервју со Комуникации.нет

Пред повеќе од еден месец добив покана од Комуникации.нет (медиа и маркетинг блог) да учествувам во еден нивни подкаст, на кој што за жал не успеав да отидам, со оглед на тоа што „работното време“ т.е. скоро сите активности што ми се поврзани со блогирањето ми започнуваат после 21 часот, откако децата ќе заспијат…  :) […]

Белешки, Видео, Медиуми

ЕКСКЛУЗИВНО: Видео рецепти за сурови десерти со МоиРецепти.мк

Пред некоја недела, сосема случајно добив покана од МоиРецепти да снимиме неколку видео рецепти за сурови десерти. Селекцијата на рецепти е навистина неодолива: едноставни, брзи и лесни за правење, со изглед и вкус од кој „боли глава“!  Целото искуство за мене беше ново, бидејќи до сега не сум спремала ниту едно јадење надвор од мојата […]

Белешки, Десерти

Среќен 1. Роденден | Овошна Торта

Во март 2012 некако спонтано одлучив да почнам да го споделувам она што се повеќе стануваше дел од моето секојдневие – ЕКСПЛОЗИЈАТА НА ПРЕКРАСНИ ВКУСОВИ И БОИ НА ВИНОЖИТОТО! Истражував, читав, брмчев со блендери, фотографираф, јадев, пишував, бришев, и пак пишував… и по неколку обиди почнав да ги објавувам првите постови на Сурово и вкусно. […]