???????????????????????????????
Белешки

Започнете ја новата година со НОВИ ПОЗДРАВИ НАВИКИ

Пред две години јас и мојата дружина организиравме еден онлајн предизвик за детоксикација: 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди), кој што беше одлично прифатен од дотогашните следбеници на „Сурово и вкусно“, а воедно беше и причина за многу нови луѓе да започнат една нова навика, за која и ден денес ми се заблагодаруваат! :) Предизвикот […]

???????????????????????????????
Основи, Сурово & здраво

Зошто треба да пиеме МЛАКА ВОДА СО ЛИМОН?

Многу е важно како го започнувате денот. Без разлика кои сте, колкави сте и што работите, она што го правите прво наутро навистина влијае на остатокот од вашиот ден. Доколку можете да издвоите време само за еден единствен ритуал кој ќе ви го подобри здравјето, тоа нека биде следниот: ДЕНОТ ЗАПОЧНЕТЕ ГО СО ЧАША МЛАКА […]

???????????????????????????????
Предизвици

Детоксикација: прочистување и ревитализирање на телото

На секој од нас одвреме навреме му е потребен некаков вид на детоксикација, особено сега кога празниците завршија и се испразнија богатите празнични трпези. Еве неколку корисни совети како да го започнете процесот на прочистување и ревитализирање на вашето тело: Елиминирајте ги стимулансите: За да стартува метаболизмот и варењето на храната, првото важно нешто е да […]

2014-12-20-12.14.29-731x1024
Белешки

Рефлектирање на 2014

Декември – време за рефлектирање на годината која изминува и поставување на нови цели за годината која доаѓа. Деновиве на неколку наврати се фаќам себеси како ги анализирам изминатите 12 месеци, сите убавини и предизвици кои ми се случија, и како тие влијаеа врз моето секојдневие. И сфаќам дека најголемиот дел од убавите нешта беа поврзани […]

DSC04994-1024x731
Десерти, Појадок

Шарени Енергетски Плочки

Супериорни во однос на било кои други енергетски плочки кои сум ги пробала до сега (без разлика дали биле домашни или купечки)!   Потребни состојки: ½ чаша ореви ½ чаша бадеми 4 лажици чиа 4 лажици ленено семе (мелено) 3 лажици семки од тиква (покиснати 10 минути) 4 лажици брусница (покиснати 10 минути) 4 лажици […]

AnaAzgour_Kinoa_BrokulaKarfiolCrvenaZelka1-1024x731
Главни Јадења, Готвени Вегански Јадења

Киноа со Салата од Брокула, Карфиол и Црвена Зелка

За сите оние кои не веруваат дека ручек може да се спреми и за само 15 минути…. ;) Потребни состојки: 100гр киноа (`ртена или варена) 1/3 главица брокула 1/3 главица карфиол 1/4 главица црвена зелка маслиново масло јаболков оцет хималајска сол маслинки Доколку сакате киноата да ја јадете жива, процесот на `ртење е објаснет тука и трае […]

DSC03367-1024x731
Десерти

Чоко-Лешничиња

Уште еден чоколаден десерт за кој што морав да се тепам со моите деца кој да го лапне последното! Потребни состојки: 3 лажици какао 3 лажици кокосово масло 5 лажици агавин сируп 2 лажички ванила 2 лажички цимет прстофат хималајска сол 5 лажици лешници (мелени) 5 лажици лешници (цели или кршени) Ставете ги сите состојки, […]