Apr 172014
 
Среќен 2. Роденден | Ред Велвет - Карамел Торта

„Сурово и вкусно“ го слави својот 2. роденден!!! :) Уште една возбудлива година помината во (не)готвење, фотографирање, блогирање и дружење со илјадници луѓе! Да, да, илјадници – или попрецизно над 51,200 единствени посетители на блогот и над 7,470 фанови на ФБ страната – 3 пати повеќе од минатата година! :) Не можам ни да ја [...прочитај повеќе]

Mar 182014
 
Вале | Бомбици со Нутела

Бомбици на едно повисоко ниво… полнети со нутела! Е како да не ги пробаш?! :) Потребни состојки за нутелата: лешници околу 100 гр. сурово какао, по вкус мед, по вкус малку вода Потребни состојки за „тестото“: 250 гр. ореви 225 гр. урми (киснети и лупени) ПОДГОТОВКА: За нутелата: Лешниците се мелат  во процесот додека да [...прочитај повеќе]

Mar 082014
 
Антонио | Фалафел со Спанаќ (веган, печен)

Нешто екстра-вкусно од кујната на Антонио… Потребни состојки: 3 чаши варен наут 2 чаши млад спанаќ, исечкан 1 чаша кромид 4 чешниња лук 3 големи лажици ситно исечкан магдонос Сок од половина лимон 2 мали лажици мелен ким 1 мала лажица сув коријандер ½ мала лажица буковец ½ мала лажица црн пипер 1 мала лажица [...прочитај повеќе]

Mar 082014
 
Тања П | Метеорки

Уште еден чоколаден десерт на нашето мени! :) Потребни состојки за основата: 500гр овесни снегулки (мелени, но да не станат брашно, туку да има и мали парченца) 300гр ореви (мелени) 100гр бадеми (мелени) 3 банани 100гр суво грозје 5 лажици какао 2 лажици кокосово масло (растопено) 1 веган ванилин шеќер 1/2 лажичка стевиа (бела) прстофат [...прочитај повеќе]

Mar 072014
 
Кети | Чоко-крем од Урми

Наједноставниот чоколаден крем! Одличен како намаз на лепче, крекер или банана, како фил за колачи и торти, и секако еден од главните „виновници“ за превкусното чоколадно парфе! :) Потребни состојки: 500гр урми 2 лажици рогач или какао растително млеко (по потреба) Количината на секоја состојка е по сопствен вкус. Може да ставите и пола доза [...прочитај повеќе]

Mar 052014
 
Вале | Медено Срце (веган, без масло)

Се сеќавате на оние вкусните купечки медени срца што секогаш ги јадевме кога ќе отидевме кај баба на гости? Е овие се сто пати повкусни! :) Потребни состојки за  тестото: 1 чаша интегрално пченично брашно пола чаша интегрално `ржано брашно 1,5 чаша бело пченично брашно 1 чаша кафеав шеќер 2 лажички сода бикарбона 1 лажичка [...прочитај повеќе]

Mar 032014
 
Ана | Тортички со Чоко-Банана Фил

Инспирирани од тортичките со двојно чоколадо, а во потрага по некој нов вкус… уште еден чоколаден хит! Потребни состојки за основата: 250гр бадеми (живи) 16 урми Потребни состојки за филот: 50гр индиски ореви (потопени во вода 3-6 часа) 2 лажици агавин сируп 1 лажица рогач (или какао) 1 банана 2 лажици кокосово масло (растопено) вода [...прочитај повеќе]

Mar 032014
 
Тања П | Гвакамоле

За љубителите на авокадо… брзо и едноставно макало! Потребни состојки: 1 авокадо (зрело) 1/2 црвена бабура 1/3 тиквичка (жива) неколку млади кромидчиња 2 лажици магдонос (ситно сецкан) 1/2 лимон (исцеден) шарен бибер (по желба) ким (по желба) хималајска сол (по желба) маслиново масло (по желба) Авокадото се пасира, бабурата и тиквичката се сецкаат на мали [...прочитај повеќе]