Jan 142015
 
Започнете ја новата година со НОВИ ПОЗДРАВИ НАВИКИ

Пред две години јас и мојата дружина организиравме еден онлајн предизвик за детоксикација: 30-дневен предизвик со кашести сокови (смуди), кој што беше одлично прифатен од дотогашните следбеници на „Сурово и вкусно“, а воедно беше и причина за многу нови луѓе да започнат една нова навика, за која и ден денес ми се заблагодаруваат! :) Предизвикот […прочитај повеќе]

Jan 132015
 
Зошто треба да пиеме МЛАКА ВОДА СО ЛИМОН?

Многу е важно како го започнувате денот. Без разлика кои сте, колкави сте и што работите, она што го правите прво наутро навистина влијае на остатокот од вашиот ден. Доколку можете да издвоите време само за еден единствен ритуал кој ќе ви го подобри здравјето, тоа нека биде следниот: ДЕНОТ ЗАПОЧНЕТЕ ГО СО ЧАША МЛАКА […прочитај повеќе]

Jan 112015
 
Детоксикација: прочистување и ревитализирање на телото

На секој од нас одвреме навреме му е потребен некаков вид на детоксикација, особено сега кога празниците завршија и се испразнија богатите празнични трпези. Еве неколку корисни совети како да го започнете процесот на прочистување и ревитализирање на вашето тело: Елиминирајте ги стимулансите: За да стартува метаболизмот и варењето на храната, првото важно нешто е да […прочитај повеќе]

Dec 222014
 
Рефлектирање на 2014

Декември – време за рефлектирање на годината која изминува и поставување на нови цели за годината која доаѓа. Деновиве на неколку наврати се фаќам себеси како ги анализирам изминатите 12 месеци, сите убавини и предизвици кои ми се случија, и како тие влијаеа врз моето секојдневие. И сфаќам дека најголемиот дел од убавите нешта беа поврзани […прочитај повеќе]

 Posted by at 10:58 pm
Oct 082014
 
Ана | Шарени Енергетски Плочки

Супериорни во однос на било кои други енергетски плочки кои сум ги пробала до сега (без разлика дали биле домашни или купечки)! Потребни состојки: ½ чаша ореви ½ чаша бадеми 4 лажици чиа 4 лажици ленено семе (мелено) 3 лажици семки од тиква (покиснати 10 минути) 4 лажици брусница (покиснати 10 минути) 4 лажици суви […прочитај повеќе]

Sep 172014
 
Ана | Киноа со Салата од Брокула, Карфиол и Црвена Зелка

За сите оние кои не веруваат дека ручек може да се спреми и за само 15 минути…. ;)  Потребни состојки: 100гр киноа (`ртена или варена) 1/3 главица брокула 1/3 главица карфиол 1/4 главица црвена зелка маслиново масло јаболков оцет хималајска сол маслинки Доколку сакате киноата да ја јадете жива, процесот на `ртење е објаснет тука и трае […прочитај повеќе]